5 kroków do sukcesu w branży beauty

5 kroków do sukcesu w branży beauty

Choć branża beauty to w teorii biznes jak każdy inny, ma pewne specyficzne cechy, które mogą wpłynąć na to, czy odniesiesz w niej sukces czy nie. Choć wskazówek dotyczących samego prowadzenia salonu beauty czy gabinetu z branży medycznej jest nieskończenie wiele, są pewne uniwersalne zasady, których warto się trzymać. Zebraliśmy je w formie 5 kroków, które, jeśli będziesz za nimi podążał, na pewno pomogą Ci odnieść sukces.

Krok 1 – analiza danych

Oczywiście początkowe etapy prowadzenia biznesu to przede wszystkim skupianie się na misji i wizji firmy. Eksperci zalecają jednak, aby zacząć od szeroko pojętej analizy danych – to ona powinna stanowić pierwszy krok na Twojej drodze. Zbierz dane, zarówno na temat swojej marki, jak i rynku, na który wkraczasz. Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony, cechy, które wyróżniają Twoją firmę na tle innych. Poznaj też swoją konkurencję, oceniając cechy, zalety i wady najważniejszych graczy na rynku. Dzięki temu łatwiej będzie Ci opracować długofalową strategię.

Krok 2 – poznaj swoich klientów

Budując ofertę, upewnij się, że dobrze znasz grupę docelową i jej potrzeby. Szczegółowo określ, kto ma być odbiorcą Twoich usług – nie musisz oczywiście ograniczać się do jednej zamkniętej grupy. Może się okazać, że Twoje portfolio usług odpowiada potrzebom kilku grup. Ważne jest, aby wiedzieć, do kogo kierujesz poszczególne usługi. Tylko mając taką wiedzę, możesz opracować odpowiedni sposób komunikacji z klientami. Dobrze jest ocenić następujące cechy poszczególnych grup: wiek, płeć, zarobki, problemy, z którymi się mierzy i na które jesteś w stanie odpowiedzieć, jak wygląda jej lub jego codzienna rutyna itd. Informacje te możesz zebrać np. tworząc karty klienta i budując relacje z osobami, które już odwiedziły Twój salon.

Krok 3 – pogłębiona analiza konkurencji

W pierwszym etapie analizy wstępnie zbadałeś konkurencję. Jeśli jednak chcesz skutecznie konkurować w tak dynamicznie zmieniającej się branży, analiza konkurencji powinna trafić na Twoją listę regularnie wykonywanych czynności. Branża beauty zwykle mierzy się z konkurencją lokalną – w obrębie jednego miasta lub regionu. Warto na bieżąco sprawdzać strony internetowe, promocje, portfolio usług i profile w mediach społecznościowych najważniejszych konkurentów, aby nie tylko wybrać najlepszą strategię działania, ale też uniknąć błędów, które konkurenci już popełnili.

Krok 4 – reklama i media społecznościowe

W dzisiejszych czasach klienci dokonując wyboru salonu kosmetycznego lub gabinetu medycznego, bardzo często bazują na informacjach, które znajdą w Internecie. Reklama internetowa i media społecznościowe dają ogromne możliwości. Umożliwiają Ci opowiedzenie o swoich usługach w taki sposób, jaki chcesz, zaprezentowanie cech, które wyróżniają Cię na tle konkurencji, a także nawiązanie relacji z klientami. Codzienny kontakt z Internetem to także możliwość proszenia klientów o rekomendację. Nic tak bardzo nie przyciąga do salonu beauty klientów jak inni zadowoleni klienci!

Krok 5 – podejmuj decyzje w oparciu o dane

Jeśli chcesz odnieść sukces, mierz wysoko!! Tylko dokładnie analizując działania możesz wyciągać wnioski i uczyć się, aby nie popełniać drugi raz tych samych błędów. Gdy określisz cele krótko i długoterminowe, po określonym czasie sprawdź stopień ich realizacji. Jeśli Twoim celem jest np. umówienie danej liczby nowych klientów w określonym czasie, zweryfikuj rezultaty i zastanów się, co mogłaś/mogłeś zrobić lepiej. Monitoruj najważniejsze wskaźniki, aby podejmować rozsądne, oparte na wiarygodnych danych decyzje. Jeśli chcesz zautomatyzować pewne procesy, aby mieć więcej czasu na pracę nad strategią, koniecznie zaopatrz się w program do obsługi salonu.

Zaplanuj sukces z eBeauty Planner

Na rynku istnieje wiele narzędzi automatyzujących pracę salonów beauty czy gabinetów medycznych. Jednym z nich jest eBeauty Planner, który umożliwia m.in. automatyczne rezerwowanie wizyt i wysyłanie przypomnień i powiadomień SMS. Jeśli chcesz przekonać się o możliwościach tego narzędzia, wypróbuj je za darmo przez 14 dni!